Nezáleží ani tak na tom, zda sv. Jan Lestvičník či sv. Marie Egyptská, ale jde o Boží přítomnost v našich srdcích!

Z poučení a moudrosti Svaté Hory Sinaj a
místních svatých Otců

Při příležitosti 5. Neděle „Svaté Marie Egyptské“

Být naplněn Boží přítomností

Z poučení starce Pavla Sinajského

„Sinaj je posvátné místo především díky událostem, které známe ze Starého zákona, ale také kvůli světcům, kteří zde žili.

Mnichův exil není důsledkem jeho nenávisti nebo pohrdání. Je to touha po Bohu, která ho nutí stát se cizincem. Ve své samotě poznává sám sebe a může začít svůj zápas za očištění. Pravá pokora znamená postavit se níže než všechno stvoření. Ve skutečnosti jde o to, abychom neviděli ani jednoho člověka na světě méněcennějšího, než jsme my sami.

Dostojevský pravil, že mniši jsou zde, aby zachovali Kristovu podobu, aby ji světu představili, čistou a nezkaženou, když chybí víra.

Jistou cestou k pokoře, jak nám ukazují naši Otcové, je poslušnost. Obtížná věc, poslušnost, protože to poslední, co by člověk popřel, je jeho já a jeho vlastní vůle.

Když je ale člověk pokorný, jak by mohl někoho jiného odsuzovat?

Život bez odsuzování druhých přináší hluboký mír do duše. Jen se zaposlouchejte, v tomto tichu můžete uslyšet tlukot svého vlastního srdce. Samozřejmě, že srdce musí být nejprve naplněno Boží přítomností.

Protože člověk je tvor společenský. Pokud by se Bůh nejprve nezmocnil lidského srdce, pak by pro člověka bylo nemožné, aby vydržel ono ticho.“

při příležitosti velkopostní Neděle zasvěcené svaté Marii Egyptské
připravil Michal Dvořáček

Odkaz:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..