Nepřipojujte se k tomu, co je pozemské, ale hledejte to, co je věčné.

Svatý velkomučedník Georgios (Jiří) –
Velký dobrodince všech křesťanů

Svatý Georgios Velkovítězný běží dodnes jako vzorný atlet a svědek – martyr Kristův, neboť cítí bolest nad těmi z nás, kteří sami prožíváme bolest, trápení, kteří potřebujeme jeho nebeské přímluvy a přispění v našich nesnázích.

Svatý Georgios si tolik zamiloval svého Pána Ježíše Krista, který ho proto obdařil tak velkou milostí shůry, aby mohl pomáhat všem, kteří se k němu obracejí o pomoc, zejména pravoslavným křesťanům, kteří zachovali pravou víru v našeho Spasitele.

Jak nás učí svatí Otcové, naši svatí se stávají našimi skutečnými a jedinými dobrodinci, neboť nám ukazují cestu, kterou máme ve svém životě následovat. Děje se tak proto, jak nás učí starec Georgios, „neboť my lidé často scházíme z pravé cesty, necháváme se zlákat světským duchem a uvažováním, a zapomínáme tak na to, která je správná cesta našeho života“.

Naši svatí, stejně jako svatý Georgios, jsou našimi dobrodinci také proto, že kromě pravé cesty nám díky své milosti dodávají odvahu a ujišťují nás, že naše víra je pravá a že ji máme ve svém životě zachovat. Bůh pak dává svému věrnému lidu svoji milost, aby tuto pravou víru zachoval i v dobách těžkých zkoušek a pronásledování.

Stejně tak se stalo i v případě sv. Georgia.

Dalším velkým přínosem svatých, a platí to obzvláště v případě svatého Georgia, je jejich silná přímluva u Boha. A jelikož se během svého života, často krátkého (jen pohleďme na mládí svatých Georgia, Dimitria a dalších), posvětili a naplnili Boží milostí, a protože byli oslaveni v nebeském Království, mohou se nyní za nás přimlouvat. „Mohou nám pomáhat v těžkých chvílích našeho života, v dobách zkoušek a pokušení, ve chvílích našich nemocí.“ Mohou k nám spěchat… „Svatý Georgios je jedním z těch, kteří od Boha získali velké dary – milost a charisma, aby k nám, křesťanům, doslova utíkali, a to ve chvíli, kdy je budeme vzývat,“ říká starec Georgios.

Svatý Georgios je tím, kdo k nám i dnes promlouvá a říká: „Nepřipojujte se k tomu, co je pozemské, ale hledejte to, co je věčné. Nepřipojujte se k požitkům a rozkoším tohoto světa a nezapomínejte na pravý a věčný život v blízkosti Krista. Zamilujte si ze všeho nejvíce ve svém životě samotného Ježíše Krista, neboť On se za vás obětoval. On je váš skutečný a jediný Spasitel, neboť On je pravý Bůh, On je váš věčný život.“

Amen a Bohu sláva!

Podle homilie archim. Georgia ke svátku sv. velkomučedníka Georgia
(Εις
την ανακομιδήν των ιερών λειψάνων του Αγίου Μεγαλομάρτυρος
Γεωργίου του Τροπαιοφόρου, 1986)
vybral a přeložil MD

 (+) Αρχιμ. Γεώργιος (Καψάνης), Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου, Άγιον Όρος. Εις την ανακομιδήν των ιερών λειψάνων του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροπαιοφόρου, 1986. Ιn: Ομιλίες σε εορτές αγίων (των ετών 1981-1991) Β’. Έκδοσις Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου, Άγιον Όρος 2018, s. 47-53. ISBN: 978-960-7553-35-5.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..