Jak nás dojali naši arabští přátelé v Pánu při návštěvě farnosti sv. Václava

Basem, Reem a Lara

(zleva doprava): Lara, o. J. ,Reem a Basem

Před několika dny naši farnost zcela neočekávaně navštívili dva přátelé Lary Naber, o jejíž zemi a duchovních pokladech v podobě chrámů a monastýrů v Jordánsku jsme již psali.

Basem a Reem, mladý jordánský manželský pár, zbožní křesťané a ušlechtilí lidé už jen na první letmý pohled, pocházející z Ammánu, hlavního města Jordánska, vyjádřili hlubokou touhu navštívit naši farnost, vidět náš pravoslavný chrám a především přijmout požehnání od našeho duchovního pastýře, otce Jozefa.

To vše při jejich krátké návštěvě České republiky.

Do Brna se nakonec dostali podle svých slov zcela „Božím řízením“.

Setkání s touto trojicí mladých arabských křesťanů nás naplnilo hlubokým dojetím.

Při večerním setkání ve ztichlém chrámu, osvětleném pouze svícemi a olejovými lampádami, v šerosvitu ikon a obrazů svatých…, před jesličkami s nově narozeným mládencem Kristem, jsme stáli v tichém rozjímání a dívali se navzájem do očí. Ty jejich, jordánské, tmavé jako zralé kaštany, byly plné vděčnosti, skryté radosti, bázně před Bohem a jeho duchovními pastýři.

Postupně jsme se poznali lépe. Ale kupodivu k tomu stačilo, aby nám Basem zazpíval dvě církevní skladby, krásné duchovní písně, zcela nazpaměť, s duchovní radostí a jen kvůli nám, neboť tím vyjadřoval svou vděčnost i za to nepatrné pozdravení a uvítání, které se jim od nás dostalo.

Zazpíval tropar „Narození“.

Zcela příhodně.

Stále ještě před stojícím Betlémem v rohu našeho chrámu…

A pak také oslavný tropar (Jest pravdě důstojno) v jazyce řeckém. Tak, jak jsou jordánští pravoslavní křesťané naučení a zvyklí, neboť v Jordánsku používají při svaté liturgii jak arabštinu, tak řečtinu.

A my tam stáli, s otcem Jozefem, bez pohnutí, dojati a v nenadálém zamyšlení.

Uvažovali jsme nad slovy Pána Ježíše Krista o „milování bratří ve spolek“:

„Přikázání nové dávám vám, abyste se milovali vespolek; jakož já miloval jsem vás, tak abyste i vy milovali jeden druhého. Po tom poznají všichni, že jste moji učedníci, budete-li míti lásku jedni k druhým.“ (Jan 13,34-35)

Láska v Pánu Basema, Reem a Lary k nám tryskala z jejich opravdového křesťanského života, z čisté duše, naplněné aromaty božských tajin. Při vědomí jednoty nás pravoslavných křesťanů, která je zachovávána bez ohledu na čas a prostor po celém světě, nás Basem, Reem a Lara překvapili svou nezištnou láskou, silnou vírou a blahou nadějí ke všemu dobrému.

Vždyť oni nám přinesli radost jakoby z jiného, duchovního světa, a přece světa tolik nám známého a blízkého. Pravoslaví totiž spojuje lidská srdce v Pánu tím nejtěsnějším možným spojením. Něco takového se děje působením Ducha Svatého. Vždyť duchovní život v Kristu je výrazem boholidské jednoty Boha a člověka. A tajemství Církve svědčí o pravosti této lásky, která panuje (a má vždy panovat) mezi věřícími, kteří jsou „údy Kristova Těla“.

„Vy jste tělo Kristovo, a každý z vás je jedním z jeho údů.“ (1 Kor 12,27)

Naším cílem, nás křesťanů, je vynaložit úsilí, abychom k víře přidali i ctnosti, jak nás nabádá svatý apoštol Petr: „Vy všechnu snažnost svou vynaložíce, prokazujte u víře své ctnost, a v ctnosti umění,  v umění pak zdrženlivost, a v zdrženlivosti trpělivost, v trpělivosti pak zbožnost, ve zbožnosti pak bratrstva milování, a v milování bratrstva lásku.“ (2. Pt 1,5-7)

A jedna z podob ctnosti je právě „bratrstva milování“.

A takového milování jsme byli svědky při setkání s našimi jordánskými „bratry a sestrami v Pánu“.

Odkaz na video ze setkání (zpěv Basema):

 

Fotografie ze setkání:

Související články:

http://pravoslavbrno.cz/letme-nahlednuti-na-pravoslavi-v-jordansku/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..