Na příkladu ctihodného Anthima z Chiu je patrna velikost pravoslavného světce…

Vzor svatého a evangelního života světce

Svatý Anthimos z Chiu

Svatý Anthimos z Chiu se jako farní kněz setkával s nemocnými leprou, s nimiž také společně jedl a debatoval. Těmto nemocným rovněž podával svaté Přijímání a po každé svaté Liturgii spotřebovával sám svaté Dary!

A tehdy, uprostřed této posvěcují atmosféry, v níž se otec Anthimos nacházel, snil o založení monastýru, aby v něm mohly najít útočiště mnišky prchající z Malé Asie.

Postupoval krůček po krůčku k naplnění tohoto svého snu, který se skutečně podařilo naplnit. Nakonec mohl vztyčit velkolepý a posvátný „Parthenon“ – Chrám Panagie „Pomocnice Chioské“.

Od těch dob se usadil v Monastýru a plně se zasvětil Přesvaté Bohorodici.

Na tomto místě zazářila díky jeho asketickému životu a plejády ctností jeho svatost na přímluvy a s pomocí Bohorodice. Své duchovní stádce vedl jako dobrý pastýř s něžností a láskou, podporoval každého nuzného, utěšoval svým prostým slovem a léčil všechny nemocné a trpící, kteří se k němu utíkali.

Uvnitř této celoživotní diakonie směrem k bližnímu, jsa již zralým mužem v Kristu, ověnčen šedinami, ve věku 90 let, ve svatosti a ctihodnosti připomínající velké asketické osobnosti pouště, odsloužil svou poslední svatou Liturgii.

Psal se 27. leden roku 1960.

Za několik dní poté v pokoji zesnul v Pánu.

Zdroj: Πατέρες της Εκκλησίας

Užitečné odkazy:

Spatřil jsem tyto blažené otce a mé srdce zahořelo touhou po mnišství…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..