Na letošního 10. května připadá svátek „Přepůlení Padesátnice“!

 „Mé učení není mé, ale toho, kdo mě poslal.“

K významu církevního svátku…

Jde o církevní událost, která se řadí ke svátkům slaveným Pravoslavnou církví, jež má přímou souvislost s naším Pánem Ježíšem Kristem. Církví Kristovou je tento svátek slaven 25 dní po svátku Velikonoc (tj. Paschy Kristovy), tedy ve středu po Neděli mrtvicí raněného, na památku učení Ježíše Krista v Šalamounově chrámu (Jn 7,14) .

„Když už bylo uprostřed svátků, vstoupil Ježíš do chrámu a učil. Židé se divili a říkali: „Jak to přijde, že se vyzná v Písmech, když ho tomu nikdo neučil?“ Ježíš jim odpověděl: ‚Mé učení není mé, ale toho, kdo mě poslal. Kdo chce činit jeho vůli, pozná, zda je mé učení z Boha, nebo mluvím-li sám za sebe. Kdo mluví sám za sebe, hledá svou vlastní slávu; kdo však hledá slávu toho, který ho poslal, ten je pravdivý a není v něm nepravosti.‘“ (Jn 1,14-18)

Tento svátek se shoduje se středem časového úseku, který je mezi dvěma významnými křesťanskými svátky, svátkem Vzkříšení a Padesátnicí (tj. Letnicemi).

Během byzantského období se tento svátek slavil s velkolepostí, přímo za přítomnosti císaře, patriarchy a velkého počtu lidu.

Tropar svátku naznačuje setkání Ježíše se Samaritánkou, které se bude bohoslužebně připomínat následující neděli:

„Uprostřed svátku, Spasiteli, naplň mou žíznivou duši vodami zbožnosti, jak jsi volal ke všem: ‚Jestliže kdo žízní, ať přijde ke mně a pije!‘ (Jn 7,37), Kriste Bože, prameni našeho života, sláva Tobě!“

Svátek „Přepůlení Padesátnice“ byl historicky prestolním svátkem katedrály Svaté Sofie (Hagia Sofia) v Konstantinopoli.

Zdroj: Αγαπώ τον Χριστό a další prameny

připravil Michal Dvořáček

Užitečné zdroje:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..