Kdo má oči své duše otevřené…

Starec Efrem Filothejský-Arizonský

Kdo má oči své duše otevřené…

Není tak snadné, aby démoni učinili nějaké zlo člověku, který v nitru své duše zachovává neustálé pamatování na Boha. Je možné, že ho budou pokoušet, ale jen s obtížemi mu budou moci ublížit. Děje se tak proto, že jim takový člověk nedovolí, aby ho mohli démoni oslabit a působit proti němu, neboť je ozbrojen neustálým pamatováním na Boha jako nějakou duchovní zbraní.

Ten, kdo má oči své duše otevřené a vidí Boha, tomu mohou démoni uškodit jen stěží.

Vysoce duchovní lidé nemuseli dříve číst duchovní knihy, ani nebylo třeba, aby příliš mnoho studovali učení svatých Otců, neboť oni neustále „rozvažovali“ o Bohu svým duchovním životem.

Cokoli pak viděli, ihned jim byla dána příležitost o něčem tímto způsobem přemítat, něco nového poznat. Celé stvoření jim sloužilo jako jakási „univerzita poznání“. Kamkoli pohlédli svým zrakem, vždy spatřili něco, čím doplnili své duchovní poznání. Někdy se tak dělo skrze Boží prozřetelnost, jindy skrze Boží velemoudrost, někdy to bylo prostřednictvím Božích soudů, jindy Božích poučení apod.

Očima své duše spatřovali věci neviditelné.

Poznání těchto neviditelných věcí naplnilo jejich srdce duchovní naukou.

Avšak my, dnešní lidé, neboť nemáme oči své duše dostatečně otevřené, ani nemáme sílu setrvat v duchovním učení, nám je naopak zapotřebí číst posvátné knihy, abychom poznali základy o Bohu.

A navíc, mysl těchto duchovních lidí byla natolik silná, že mohli pochopit nejen různé významy, ale rovněž uvažovat o Bohu v dokonalé moudrosti.

Naše vlastní mysl je nicméně tak slabá, že může jen stěží něco pojmout. (Svatí) Otcové byli dříve většinou prostí lidé, i přesto však získali plné poznání, neboť Duch Svatý jim pomohl pochopit (Svatá) Písma.

Zdroj: Elder Ephraim Arizona Blogspot

https://elderephraimarizona.blogspot.com/2018/07/blog-post_6.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..