Film o svatém Nektáriovi Eginském s názvem „Člověk Boží“ nyní i s ruským dabingem…

„Člověk Boží“

Nový film srbské režisérky Jeleny Popovič
o svatém Nektáriovi Eginském

Věrně zpodobený obraz svatého Nektária Eginského

Man of God (řecky: Ο Άνθρωπος του Θεού) je řecký životopisný dramatický film z roku 2021, v původním anglickém znění, jehož scénář napsala a sama natočila srbská režisérka Jelena Popovič.

V hlavní roli hraje řecký herec Aris Servetalis jako svatý Nektários Eginský a po jeho boku např. americký herec Mickey Rourke či ruský herec Alexander Petrov. Tento film o svatém Nektáriovi měl světovou premiéru již 25. dubna 2021 na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě, kde získal Cenu diváků. Poté byl uveden do kin v Řecku a v dalších zemích.

V den svátku svatého Nektária (9.11.2021) se v Řecku konala slavnostní událost a promítání filmu srbské režisérky Jeleny Popovič na půdě Teologické fakulty Aristotelovy univerzity v Soluni za přítomnosti významných osobností církevního i společenského života nejen Řecka.

Na začátku promluvil děkan Teologické fakulty Soluňské Aristotelovy univerzity, prof. Chrysostom Stamulis, který  poděkoval igumenovi svatohorského kláštera Vatoped – starci Efrémovi za jeho osobní podíl a iniciativu k natáčení filmu.

Srbská režisérka Jelena Popovič ve svém krátkém pozdravu poznamenala, jak důležitá pro ni byla její cesta k natočení tohoto filmu a zdůraznila, že její víra ve světce byla vždy velmi silná.

Další řečníci mimo jiné zdůraznili, že stěžejním přínosem filmu „Člověk Boží“ je „předávání poselství lásky, trpělivosti, odpuštění, víry a poselství svatého evangelia i prostřednictvím filmového plátna“.

Zvláštní poděkování bylo adresováno igumenovi Vatopedského kláštera, starci Efrémovi, „bez jehož osobní podpory, finanční i duchovní, by tento film o novodobém světci nevznikl“.

Po promítání filmu měli účastníci této kulturní události možnost pohovořit s hercem a současně hlavním protagonistou filmu – Arisem Servetalisem…

Aris Servetalis, řecký herec a současně hlavní představitel filmu
o svatém Nektáriovi
„Člověk Boží“

Přítomný prof. Simeon Paschalidis poukázal na to, že tento film otevírá nové cesty v přístupu k životům Svatých. Další z přítomných, prof. Panagiotis Yfantis, ze své strany zdůraznil hodnotu filmu pro dnešní svět a zejména pro mladé lidi a zároveň poukázal na dynamiku života svatých.

Herec Aris Servetalis po premiéře odpovídal na zvídavé otázky studentů filmu, učitelů a veřejnosti a poukázal na obtížnost role. Kromě jiného pak zdůraznil: „Když vy sám nejste svatý, ale hrajete světce, může být toto vaše úsilí téměř nedosažitelné… Je to o to těžší, když vám schází duchovní zkušenost, půst a neustálá modlitba“.

Svatý Nektários z doby jeho působení na řeckém ostrově Evia

Aris Servetalis pak také naznačil, že některé situace či charakterové vlastnosti světce bylo velmi obtížné přiblížit, jako např. okamžiky, kdy byl světec pronásledován, cítil zármutek či radost…

Odkaz na film s ruským dabingem:

https://rezka.ag/films/drama/42950-chelovek-bozhiy-2021.html

Odkaz na film v angličtině:

https://www.dailymotion.com/playlist/x7gha0

Děkujeme sestře Oksaně!

Další fotky z filmu i samotného jeho natáčení:

Další související odkazy:

Click to access Sv.-Nekt%C3%A1rios-Eginsk%C3%BD-divotv%C5%AFrce.pdf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..