Čím překonali smrt a jak pohrdli svatí mučedníci neslitovností tyranů

Láska, touha, božský érós: hlavní ctnosti
svatého velkomučedníka Georgia

Svatý Georgios je skutečným křesťanem, skutečně vzkříšeným člověkem Božím, neboť vše odevzdal a obětoval jedinému a pravému Bohu.

Rovněž jeho mučednictví bylo projevem Kříže a Vzkříšení, jak říká starec Georgios Grigoriatský. „Celý jeho život byl svědectvím a zjevením Kříže a Vzkříšení.“

Každý světec, včetně sv. Georgia, je důkazem Kristova Vzkříšení. „Neboť kdyby Kristus nebyl vzkříšen z mrtvých, ani svatí mučedníci by nebyli schopni pohrdnout smrtí.“ Neboť díky síle, která pramení z Pánova Vzkříšení, byla svatým mučedníkům dána taková moc, skrze niž mohli pohrdnout nejen smrtí, nýbrž také nepopsatelným a hrozným mučením, které nejsme schopni v naší slabosti ani si představit, natož snést a vydržet. „Tito svatí všechna tato mučení nicméně vydrželi a snesli s velkou trpělivostí a vytrvalostí.“

Svatý Georgios snesl všechna tato utrpení díky své vytrvalosti a především lásce ke Kristu. Díky své božské lásce, která hořela v jeho srdci. Také proto je hymnografy naší Církve oslavován jako ten, který „vedl dobrý boj“, který „zavrhl neslitovnost tyranů“, který „nabídl sebe v oběť milou Hospodinu“. Také proto svatý velkomučedník Georgios „přijal korunu vítězství“, a my všichni získáváme skrze jeho svaté modlitby „odpuštění hříchů“.

Svatý Georgios byl vskutku pravým „Kristovým vojínem“, doslova a do písmene. Jeho svátek slavíme v době paschální, a proto nám jeho oslava dodává obzvláštní radost.

Starec Georgios potvrzuje ve svých slovech význam naší vděčnosti, kterou bychom měli tomuto světci vzdávat, neboť „díky své lásce ke Kristu, díky své touze a oddanosti Kristu, díky svému božskému érótu ke Kristu, se svatý Georgios stal naším průvodcem k lásce Kristově“.

Prosme tedy, bratři, našeho Hospodina, aby nás učinil důstojnými také díky milosti a velikosti svatého Georgia, díky jeho smělosti, kterou má u Boha, abychom Ho milovali tak jako jeho svatí, ctihodní a mučedníci.

Nezapomeňme, že tito svatí přijali do svého nitra, do svého srdce, božskou lásku, která je rozehřála, která v nich vzňala oheň božské milosti, která je nenechala klidnými a lhostejnými. Naopak, díky této velké a božské lásce byli ochotni a schopni přetrpět všechna hrozivá mučení, dokonce i podstoupit smrt, aniž by se báli.

Co můžeme říci my, ptá se starec Georgios, kteří jsme natolik vzdáleni od pravé a živé lásky ke Kristu, podobné lásce svatého velkomučedníka Georgia?

Jediné, v co můžeme doufat a za co můžeme podle starce Georgia prosit, je, aby nám svatý vyprosil u Boha „božskou lásku“, „touhu po Kristu“ a „lásku ke Kristu“.

Podle homilie archim. Georgia ke svátku sv. velkomučedníka Georgia
(Εις
τον Άγιον Μεγαλομάρτυρα Γεώργιον
τη εσπέρα της Κυριακής του Πάσχα, 1983)
vybral a přeložil MD

 (+) Αρχιμ. Γεώργιος (Καψάνης), Καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου, Άγιον Όρος. Εις τον Άγιον Μεγαλομάρτυρα Γεώργιον τη εσπέρα της Κυριακής του Πάσχα, 1983. Ιn: Ομιλίες σε εορτές αγίων (των ετών 1981-1991) Β’. Έκδοσις Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου, Άγιον Όρος 2018, s. 180-184. ISBN: 978-960-7553-35-5.

Leave a Comment

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.