Kontakt

Kontakty a odkazy:

Farní úřad:

Svatopluka Čecha 35a, Brno, 612 00
Tel.:   736 227 040
E-mail: svatyvaclavbrno@gmail.com

Web: www.pravoslavnebrno.cz

Duchovní správce: prot. Mgr. Jozef Fejsak

Bohoslužby se v současnosti konají v prostorách Husitského chrámu na ul. Svatopluka Čecha 35a v Brně – Králově Poli.

Spojení MHD:

tramvaj č. 1,6, zastávka Husitská

tramvaj č. 12 zastávka Dobrovského nebo Skácelova

autobusy 44,84 zastávka Slovanské náměstí

autobus 67 zastávka Slovanské náměstí

trolejbus 32 (z České) zastávka Slovanské náměstí

37 Σχόλια

 1. Dobrý den,
  obracím se na vás s jistým dotazem, kontaktoval jsem vás už na email, ale nedostal jsem odpověď. Nějakou dobu už věřím v Boha, považuji se za křesťana, a myslím si, že jediná pravá církev Kristova je ta pravoslavná. Chtěl bych se nechat pokřtít a začít chodit na bohoslužby, ale nevím jak mám začít, jak mám postupovat. Předem děkuji za odpověď.

  1. Děkujeme, Tomáši, za Váš komentář i dotaz. Ozveme se Vám, a současně se omlouváme, že jsme Váš e-mail přehlédli. Vaše touha je jistě seriózní i bohulibá. Bůh chce, aby “všichni k porozumění pravdy dospěli”. Amen.

 2. Dobrý den, Vážené sv. otcové. 7 let v církvi pokračuje pomluva a nenávist mezi duchovenstvem. Nám, laikům je velmi smutno číst v novinách Vaše pomluvy a lži. Nikdo není dokonalý. Přestanme už prosíme, vynášet chyby bratrů na posměch lidem. Dolhaja i blahaja léta Vám všem!

 3. Dobry den,
  uvazuji, ze bych se prisel podivat nekdy tento tyden na bohosluzbu, i kdyz nejsem pravoslavny, rad bych vedel, cim se jednotlive bohosluzby od sebe lisi (nevim jakym slovem to lepe popsat), v seznamu jsou vzdy 3 druhy:
  – Jitrni
  – Sv. Liturgie
  – Vecerni

  Jaky je mezinimi rozdil?

  1. Vážený pane Děkane,
   dobrý den.

   Až nyní jsem si se zpožděním povšiml Vašeho dotazu na stránkách naší pravoslavné obce.
   Rád bych to vysvětlil.

   Tyto tři bohoslužby patří k hlavnímu bohoslužebnému cyklu Pravoslavné církve, ačkoli ten je širší.
   Vše se začíná a zase směřuje ke svaté Liturgii, kde probíhá nekrvavá oběť a proměnění Darů (Krev a Tělo Pána Ježíše Krista ve způsobu chleba a vína).
   Tato liturgie má tři části: Přípravnou – tzv. Proskomidii (přinášení a příprava darů), část za Katechumeny a pak Liturgii věrných.

   Jitřní bohoslužba sestává ze čtení žalmů a církevních zpěvů, to stejné Večerní, ale s jiným složením a obsahem. Jedna je úvodem do nového dne a přípravou k hlavní bohoslužbě: svaté Liturgii, a ta druhá (tedy Večerní): je zase přinášením díků za prožitý den a přípravou ke spánku, příp. nočnímu bdění…

   Více doporučuji nastudovat zde:

   PRAVOSLAVNÝ
   KATECHISMUS
   DÍL V.
   O bohoslužbách.
   7. Bohoslužby pravoslavné církve

   http://pravoslavi.cz/katechismus/v.html

 4. Prosím vás nehrajte na strunu Ukrajinských not rozkolu a neživte to ideologijí …Nechápu co to tam děláte za divadlo ..Posloucháte vubec nějakého Biskupa,,? Co třeba vladiku Simeona a jeho rozhodnutí …..Co to jako znamená že věřicí z ciziny křičí na naše Biskupy mi tě tady nechcem….. Tohle zasíváte do jejich srdcí ?…Co prostí lidé co asi mají za guláš v hlavě z vašeho neustálého reptaní …Předvádíte tam doslova regulérni Herezi stavíte si vlastní prestoli posloucháte duchovní který byli ne jenom odvoláni ale dokonce zbaven kněžstvý…….Hanobíte Vladiku IZAÁŠE …….ale naše cirkev je v jednotě ,,děte si dělat bordel jinam

  1. Odpovídám, i když jste zůstal v anonymitě.
   Nechápeme, o čem hovoříte. Neživte sám sebe marným přesvědčením, že rozumíte, oč se tu jedná.
   Přijďte za námi a promluvte si. Vyjděte z bezbřehé anonymity, a staňte se reálným partnerem v dialogu.
   Vy stejně nevěříte, ať Vám řekneme cokoli. Pokud jste četl naše prohlášení a naše zprávy, musí Vám to být jasné. Pokud ne, není o čem jednat.
   Na strunu vášní a schizmatu hrají jiní, ne my. K církevnímu schizmatu vedou ti, kteří nemají dostatečnou jednotu ani mezi sebou navzájem, a působí jen rozepře. Jakou podporu, myslíte, mají ti, kteří tvrdí opak, než který říkáme my? Lidé, kteří se zajímají, guláš nemají… A pokud mají, mohou se zeptat, zajít, promluvit. Rádi jim ukážeme, že boj, který vedeme, je pravdivý a bez přetvářky, a že stojí na pevných základech. O jaké herezi hovoříte? Svatou liturgii je možné sloužit i mimo chrám, musí k tomu být ale všechny náležité předpoklady. A ty jsme zachovali. Máme poslouchat každého křiklouna, který se rozhodne s někým zatočit a skoncovat jen proto, že nesnese jeho názor? Biskup není všemocný! Pokud dělá věci, které jsou ostudné a necírkevní, pak nemůže čekat, že ho budou lidé poslouchat. Biskup Izaiáš je biskupem pomocným, nemá náležité pravomoci. To, kdo koho hanobí, je otázka. Pokud s námi nesouhlasíte, je to Vaše právo. Svým komentářem hanobíte Vy a dáváte najevo svou neznalost o celé věci.

Leave a Comment

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.