Ctihodný a bohonosný starec Josef Hesychasta a jeho srpnový církevní svátek

Ctihodný starec Josef Hesychasta, zvaný též „Spileot“¹
(1897 – 1959)

(památka den po jeho zesnutí 16. / 29. srpna)

Ctihodný starec Josef Hesychasta, zvaný též Spileot čili milovník posvátné hesychie, kvůli níž obýval i jeskyně, viděl svým duchovním zrakem onoho „starého člověka“, nejen v sobě, ale v celém lidstvu, a sám se, s velkým úsilím a neustálou modlitbou, snažil očistit své vlastní nitro…

Jde o celoživotní zápas, vrchol asketických snah mnichů a zbožných křesťanů, kteří s pokorou pracují na „poli své duše“, aby ji připravili k metamorfóze v Kristu, k plnému osvícení, k dosažení „theose“.

Tohoto cíle se podařilo starci dosáhnout, a díky tomu osvítil, podoben sv. Serafimu Sarovskému, tisíce dalších kolem sebe.

Ctihodný starec Josef Hesychasta patří k nemnoha mnichům, kteří od samého počátku, kdy se zřekli světa, získali plnost Boží blahodati, blahodati dokonalých.

Už matka mladého „Francisca“ (Františka), jak se starec původně jmenoval, pravila, že „od chvíle, kdy se narodil, věděla, že z něj bude mnich“.

A vskutku.

Starec Josef Hesychasta se díky svým nadlidským zápasům za dosažení toho, „co je nad přirozeností“, stal znamenitým asketou zbožnosti 20. stol., duchovním učitelem a rádcem mnoha athosských mnichů.

Se jmény jeho učedníků je svázáno obnovení 6 z 20 athosských monastýrů a mnoha dalších za hranicemi Svaté Hory Athos.

Starec se narodil roku 1897 ve vesnici Lefke na ostrově Paros. 

Jeho otec Georgios zemřel v roce 1907, a tak se o výchovu celkem šesti dětí dále starala sama matka Marie. Kvůli složité materiální situaci rodiny mladý Francisco ani nedokončil školu.

V roce 1914 pracoval v Pireu, potom sloužil službu v armádě a následně se usadil v Athénách, kde pracoval jako obchodník – prodavač. Když mu bylo 23 let, začal se zajímat o duchovní literaturu. V roce 1921 rozdal, co měl, bídným potřebným a odešel na Svatou Horu Athos, aby se stal mnichem…

Dokončení příspěvku otce Marka Malíka o starci Josefovi viz FB PCO Brno:

 

Dříve publikované příspěvky o starci Josefovi na webu PCO Brno:

A věci od Boha pak přijdou sami

Nežádej jinou cestu spásy

Jaká je Boží blahodať?

S pomocí lásky dokážete učinit mnoho lidí šlechetnými

Nechte, ať nás ocení vyhlašovatel zápasů

Čas tohoto života je časem sběru a sklizně

Proměňte Boží blahodať na energii

Teprve pak budeš moudrý

Krátké dokumenty či příspěvky o starci Josefovi Hesychastovi na youtube:

komentářů 5

  1. Loni v září jsme s přáteli navštívili místa spojená s jeho působením. Poustevnu u skitu sv. Anny, jeho hrobku v Nea Skite. Před třemi lety i poutevnu u sv. Basila. Stalo se tak pod vedením otce Václava Ventury, který je velkým ctitelem tohoto světce.

    1. Děkujeme za Vaši zprávu a sdílení Vašich cestovatelských úspěchů na místech tak vzácných pro každého ctitele velkých starců Pravoslavné církve. Mnoho zdaru do dalších poutí a při hledání autentických zkušeností s pravoslavnou duchovností.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..