Co znamená řecké slovo „Artos“, odkud pochází tradice jeho svěcení v první den svátku Paschy a jak se jeho posvěcení správně koná?

Při přípravě společného jídla přenechávali Kristovi učedníci vždy první místo u stolu neviditelně přítomnému Pánu a pokládali na toto místo chléb.

Slovo „Artos“ se z řečtiny překládá jako „kvašený chléb“ a jde o prosforu, která se obvykle používá k přípravě svaté Eucharistie.

Artos po celý Světlý týden zaujímá nejvýznamnější místo v chrámu spolu s ikonou Zmrtvýchvstání Páně a na závěr velikonočních oslav je rozdáván věřícím.

Používání Artosu začíná od samého počátku křesťanství. Čtyřicátého dne po Vzkříšení vstoupil Pán Ježíš Kristus do nebe.

Učedníci a následovníci Krista nacházeli útěchu v modlitebních vzpomínkách na Pána, pamatovali si každé Jeho slovo, každý krok a každý čin.

Když se Kristovi učedníci scházeli ke společné modlitbě, přijímali při vzpomínce na Poslední večeři Tělo a Krev Kristovu. Při přípravě běžného jídla přenechávali vždy první místo u stolu neviditelně přítomnému Pánu a pokládali na toto místo chléb.

Co symbolizuje Artos?

Napodobujíce apoštoly, první pastýři Církve položili základ tradice, kdy se na svátek Zmrtvýchvstání Krista kladl doprostřed chrámu chléb jako viditelné vyjádření skutečnosti, že Spasitel, Který za nás trpěl, se pro nás stal pravým chlebem života.

Jak se Artos posvěcuje?

Artos se posvěcuje zvláštní modlitbou, kropením svěcenou vodou a okuřováním kadidlem na první den Velikonoc čili při svátku Kristova Vzkříšení na závěr svaté liturgie, po tzv. Zaambonové modlitbě.

Artos se pokládá na tzv. solej, naproti Královským dveřím, na připravený stůl. Po vysvěcení Artosu se stoleček s tímto zvláštním chlebem pokládá před obraz Spasitele, kde Artos leží po celý Světlý týden před ikonostasem.

Po všechny dny Světlého týdne se na konci liturgie koná s Artosem slavnostní průvod kolem chrámu. V sobotu Světlého týdne, po Zaambonové modlitbě, se čte modlitba na rozdělení Artosu. Po slavnostní nedělní svaté liturgii, v den svátku tzv. Antipaschy, tj. druhou neděli po Vzkříšení, je Artos rozdělen mezi věřící jako velké posvěcení.

Jak se Artos uchovává a užívá?

Částice Artosu, přijaté v chrámu, jsou věřícími s úctou uchovávány jako duchovní lék na nemoci a neduhy.

Artos se používá ve zvláštních případech, jako je právě nemoc, a vždy se slovy „Kristus vstal z mrtvých!“

Zdroj: Православные Христиане

připravil Michal Dvořáček

Fotogalerie z letošních paschálních dní v naší farnosti (Světlý týden po Pasše):

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..