Chitón čili svrchní oděv Přesvaté Bohorodice v Gruzii

Vzácná tunika (chitón) Přesvaté Bohorodice
je dodnes uchovávána v Gruzii

Jedná se skutečně o čestný oděv čili chitón (starořecky Εσθήτα), který byl uchováván ve Vlachernách (v Konstantinopoli)?

Pravděpodobně nikoli, pokud se ovšem nejednalo o tzv. maforion (řec. μαφόριο), to jest purpurovou pokrývku hlavy, a nikoli o chitón.

Spíše se ale jedná o druhý oděv Přesvaté Bohorodice, který někomu darovala ještě před svým zesnutím.

Jen na vysvětlenou:

Maforion a chitón – to jsou dva různé oděvy, neboť pokud by se jednalo o jeden a týž oděv, bylo by logické, že by Přečistá Panna měla jen jeden, a ten druhý by darovala nějakému člověku v nouzi.

Tímto způsobem se potvrzuje domněnka a informace, kterou nám zachovala svatá Tradice a která hovoří o dvou oděvech.

Výše uvedená fotografie zobrazuje šaty Panny Marie, které se nyní nacházejí ve státním muzeu města Zugdidi v Gruzii.

Pozn.: Zugdidi (gruzínsky a mingrelsky: ზუგდიდი) je město v západní Gruzii rozkládající se při jižní hranici s Abcházií 25 km od Černého moře.

Tento posvátný předmět, spjatý s naší pravoslavnou vírou a tradicí, ačkoli to mnozí lidé na světě ani netuší, je uložen ve Státním muzeu města Zugdindi.

Tento oděv Přesvaté Bohorodice se zde nachází od dob existence Římské říše. Byl sem dopraven v době pronásledování ctitelů ikon (v období tzv. ikonoborectví) v 8. století po Kr., nebo, jak praví druhá verze svatého podání, tyto šaty sem byly přeneseny ihned po dobytí Konstantinopole Osmany v 15. století.

Makários, patriarcha Antiochijský (1641-1688), velvyslanci Ruska, Feodor Jeltsin a Pavel Zachariev, stejně jako i další zahraniční poutníci v době středověku, ti všichni o něm vydávají svá svědectví.

Tento oděv Přesvaté Bohorodice má rozměry 1,80 x 1,50 metru a původně byl nabarven, přičemž barva s postupem času vybledla.

Bohorodičný chitón je umístěn ve speciálně zhotovené dřevěné schráně a je zvláštním zdrojem požehnání a posvěcení nejen pro mnohostrádající gruzínský lid…

Přesvatá Bohorodice, spasiž nás!

připravil MD

Zdroj: FB, stránky o. Georgia Konispoliatise z Korfu

Αναρτήθηκε από π.Γεώργιος-Προσκυνητής στις 7/02/2014

Další fotografie a obrázky:

Na vlajce i ve znaku gruzínského města Zugdidi je bohorodičný chitón přímo vyobrazen jako hlavní symbol tohoto města, viz níže:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..