Osobnost svatého Arsénia Kappadockého
Celý jeho život byl zázrakem, stejně jako všechny věhlasné děti Církve, které přemohly „svět“ a hříšnou lidskou přirozenost a dosáhly „nekonečné dokonalosti dokonalých“. To je také důvod, proč mu byla dána milost zázračného uzdravování a léčebného daru proti nečistým duchům.
Svatý starec Paisij k tomu kdysi pravil:
„Ve Farase v Kappadokii, jakož i v celém regionu, nebyli žádní lékaři, kromě samotného otce Arsenia, který byl učitelem a lékařem duší i těl.“
Existují důkazy o nesčetných zázracích, které Světec vykonal z Boží milosti. Neplodné ženy porodily děti, protože nad nimi svatý Arsenios přečetl modlitbu nebo jim dal jako požehnání památku, která obsahovala papír, na kterém byly napsány určité modlitby, které sám sepsal.
Ve vážných případech četl svaté Evangelium, například nad slepými, němými, chromými, ochrnutými a posedlými démony, a jakmile dokončil čtení, tito lidé se uzdravili.
Mnoho křesťanů a Turků bylo uzdraveno poté, co si vzali kousek prachu ze země, na dvorku, kde byla kelie svatého Arsenia, a smíchali ji s trochou vody a pak vypili s vírou, že budou uzdraveni… A tato víra, kterou měli ve Svatého, díky Boží milosti přinesla jako svůj plod čirý zázrak.
Je přirozeně jasné, že svatý Arsenios nikdy nevzal za svou pomoc věřícím žádné peníze, ani se jich rukama nedotkl.
Byl zvyklý říkat, že „naše víra se za peníze neprodává“.
Jak řekl někdo z Farasy:
„My v naší vlasti jsme nevěděli, co to znamená mít lékaře, žádného takového jsme neznali. Běželi jsme vždy za „Chadžefendim“ (takto každý svatého Arsenia nazýval; jde o turecké slovo pro někoho, kdo je ctnostný a kdo vykonal pouť do Svaté země).
Až po příjezdu do Řecka (při výměně obyvatelstva mezi léty 1922 – 1923) jsme se dozvěděli o lékařích, ale když to říkáme místním (Řekům), zdá se jim to zvláštní.“
Zdroj: The Eastern Orthodox Church