„Věřím v jednu, svatou, obecnou a apoštolskou Církev.“
Starec Georgios Grigoriatský v jednom svém díle na téma Posvátných kánonů napsal:
„Obecnost Církve (tj. řec. „καθολικότης της Εκκλησίας“) spočívá v pravoslavném chápání toho, co představují Posvátné kánony, dále tato obecnost (tj. katholicita) spočívá v celistvosti pravdy, v celistvosti éthosu (tj. mravnosti), ale rovněž v zachování celistvosti její ekumenicity (tj. univerzálnosti Církve), jak pregnantně učí svatý Cyril Jeruzalémský:
‚Obecnou (tj. katholickou) se Církev nazývá proto, že je (rozšířena) po všelikém světě, do všech končin země, a proto, že učí všeobecně a nepochybně tak, aby do znalosti lidí vešla užitečná učení (tj. dogmata) o všech stvořených i nestvořených věcech, o věcech nebeských i pozemských, a aby celé lidské pokolení podřídila zbožnosti, jak vládce, tak poddané, jak lidi vznešené, tak lidi prosté, a díky tomu ve smyslu své katholicity aby léčila a uzdravovala všechny ode všech druhů hříchů, činěných prostřednictvím duše i těla, a takto v sobě shromáždila každou představu o tom, co se nazývá ctností, jak skutky a slovy, tak všemi duchovními dary.’“
Cit. podle: Ζωναράς εν Ρ. Π. Σ. Γ. 531 (I. Zonaras)
Podle knihy: Αρχιμ. Γεωργίου Καψάνη, „Η Ποιμαντική Διακονία κατά τους Ιερούς Κανόνας“. Έκδ. Άθως, Πείραιευς 1976, s. 45.
Zdroj ikony: Byzantine icons
připravil a přeložil Michal Dvořáček