Význam Tajemné večeře

Proč se večeře konaná na Velký čtvrtek
nazývá „tajemnou“?

Řecké slovo mystikos čili „tajemný“ pochází ze slova „zasvěcenec mysterií“ (řec. μύστης), a to vychází ze slova „zasvěcovat“ (řec. μυώ). Takže tato Večeře se nekonala s úmyslem vykonat něco tajně a skrytě před ostatními, nýbrž aby odhalila, zasvětila a poučila Dvanáct Kristových učedníků o tom, že tajemství Jeho oběti na Kříži se již uskutečnilo.

Večeři tohoto čtvrtku se říká „tajemná“ proto, že Pán zasvětil do tajemství své spasitelné oběti nejprve své učedníky a poté, jejich prostřednictvím, i nás: sám zde — při své poslední (tajemné) večeři — posvátně vykonal svou Křížovou oběť na Golgotě.

Prostřednictvím své Tajemné večeře Kristus předjímá, způsobem, který je pro lidskou mysl a rozum zcela nepochopitelný, jednotlivé události, k nimž mělo později dojít, to jest: svou zradu, soud, utrpení, Golgotu a oběť na Kříži. Předjímá je, tj. předem je předvídá, a současně tajemně uskutečňuje, neboť jsou přítomny v pokrmu Jeho „Přesvatého Těla a Přečisté Krve“.

„Jezte z mého Těla,“ praví Pán, „a pijte z mé Krve“. Já jsem „Beránek k tomu obětovaný“. To, že k nám Pán takto promlouvá, znamená, že tato Oběť se již stala a nadále se děje při naší božské liturgii!

Zdroj:

o. Stefanos Anagnostopoulos

Diakonima.gr

přeložil a upravil MD

Оставить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.