Jak žijí pravoslavní bratři a sestry v polské Svídnici
Malá skupina poutníků z brněnské farnosti sv. Václava dorazila v den svátku „Zesnutí“ Přesv. Bohorodice až do vzdáleného polského města Swidnica“ (Svídnice), aby se společně s místními věřícími zúčastnila svaté liturgie a uctila svátek Boží Matky, jinak považovaný za „letní Paschu“.
Již od počátku jsme byli mile přijati a vlastně přímo zapojeni do bohoslužby. Jeden z nás četl před začátkem svaté liturgie tzv. „hodinky“ a druhý, mladší z brněnských poutníků (Lukáš), pomáhal knězi v oltáři.
Na závěr svaté liturgie jsme si vyslechli kázání otce Piotra, místního duchovního otce a správce farnosti v jedné osobě, který se spolu se svou mátuškou, dcerou a dalšími obětavými farníky stará o svídnickou pravoslavnou obec.
Po svaté liturgii jsme se navzájem představili a ptali se na různé otázky, které nás zajímaly a jež měly bezprostřední vztah k pravoslaví v Polsku. Mimochodem, v celém Polsku dnes žije přibližně 500 tisíc pravoslavných křesťanů.
Místní svídnická pravoslavná farnost svatého Mikuláše Divotvorce patří do Vratislavsko-štětínské eparchie Polské autokefální pravoslavné církve a na jejím čele stojí arcibiskup (Georgij). Polská pravoslavná církev, se svým představeným – metropolitou Sávou –, je v plném kanonickém a eucharistickém společenství se všemi kanonickými pravoslavnými církvemi světa.
Svídnice (polsky Świdnica [šfidňica], německy Schweidnitz) je starobylé město na jihu polské části Slezska na území dnešního Dolnoslezského vojvodství. Pravoslavná farnost ve Svídnici náleží organizačně do Vratislavsko-štětínské eparchie. Vratislav je historické hlavní město Slezska a Dolního Slezska a nyní hlavní město Dolnoslezského vojvodství v Polsku. Je to čtvrté největší město Polska a současně i jedno z nejstarších polských měst. Štětín (pol. Szczecin, kašubsky Szczecëno, něm. Stettin) je město a přístav položené na Odře v severozápadním Polsku, hlavní město Západopomořanského vojvodství a historická metropole Pomořanska.
Farnost sv. Mikuláše (Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy):
Od dubna 2006 působí v místní farnosti jako kněz otec dr. Piotr Nikolski.
Farnost má několik desítek věřících (cca 70), včetně Rusů, Poláků, Gruzínců, Řeků, Ukrajinců, Bělorusů a Lemků. Místní farnost každoročně organizuje tzv. ikonografické workshopy a hudební koncerty pro zájemce z řad místních obyvatel města. Dnešní pravoslavný „kostel“ ve Svídnici je bývalou evangelickou hřbitovní kaplí postavenou v novorománském-byzantském stylu v roce 1889 a dnes velmi citlivě přestavěnou na pravoslavný svatostánek.
Zručně a umělecky propracovaný ikonostas se postupně naplnil mnoha krásnými ikonami. Ikonostasu vévodí ikona Kristova Vzkříšení. Další dominantou interiéru kaple je rozměrná ikona sv. Mikuláše, hlavního patrona zdejšího chrámu, v jedné z chrámových apsid. Další zvláštností chrámu jsou také ikonická vitrážová okna navržená panem Michałem Boguckim, která svou propracovaností postupně proměňují drsné světlo z jižních oken, které již přestává vystupovat rušivě, ale naopak napomáhá k soustředění a modlitbě všech přítomných v tomto posvátném chrámovém prostoru. Jakousi zvláštností jsou specifické ikony „napsané“ nikoli na dřevě, ale na břidlicových deskách.
Webové stránky farnosti:
http://www.cerkiew.swidnica.pl/
Osobnost duchovního svídnické farnosti:
Pravoslavný kněz Dr. Piotr Nikolski se narodil 29. května 1970 v Moskvě. Poté, co absolvoval obecnou střední školu v Moskvě, naplnil základní vojenskou službu v sovětské armádě poblíž Astrachaně (prosinec 1988 – listopad 1990). Právě pod vlivem životních zkušeností a setkání s otcem igumenem Andrejem (Listowerowem) dospěl k rozhodnutí, že se stane knězem. Před zahájením semináře pracoval asi rok jako žalmista ve farnosti sv. Jana Křtitele v Kozłowě (diecéze Twierská) pod vedením otce Michaila Gerčeva. V roce 1991 vstoupil do kněžského semináře ve Varšavě, který absolvoval v roce 1993. V témže roce začal studovat na Křesťanské teologické akademii ve Varšavě. Když ji v roce 1997 dokončil, oženil se s dnešní mátuškou Natalií. Později byl vysvěcen na jáhna a vzápětí na kněze přímo metropolitou Varšavským a celého Polska Vasilem. První pastorační institucí, v níž pobýval, byl klášter v Grabarce (září 1997 – duben 1998). V dubnu 1998 byl převeden do farnosti sv. Mikuláše v Narewce a v říjnu toho roku, na jeho vlastní žádost – do eparchie Vratislav a Štětín (Wroclaw a Szczecin). Od roku 2006 působí ve svídnické farnosti.
Hlavním předmětem vědeckého zájmu o. Piotra jsou vztahy pravoslavných a římsko-katolických asketických tradic v kontextu ekumenického dialogu. Již několik let překládá pravoslavnou asketickou literaturu do polštiny.
Od roku 2008 je o. Piotr organizátorem ikonopiseckých workshopů ve Svídnici.
A od roku 2009 vyučuje také slovanský jazyk a liturgii na Škole zpěvu a liturgické četby v Cieplici.
Fotogalerie: