Očistěme svá srdce, abychom naším vnitřním zrakem uzřeli Pána

Pane Ježíši Kriste, smiluj se nade mnou!

Starec Efrem Filothejský-Arizonský

Starec Efrem jednou pravil svým učedníkům: „Toto jsem vám ještě nikdy před tím neříkal. A je to moje vlastní chyba, řekněme moje vlastní zodpovědnost.”

A dále pokračoval:

„Srdce člověka je středem pohybů, které jsou „nad přirozeností“ (υπέρ φύσιν), dále těch, které jsou „v souladu s přirozeností“ (κατά φύσιν), ale i těch, které jsou „proti přirozenosti“ (παρά φύσιν). Všechny věci a všechny pohyby mají svůj počátek v srdci. Pokud je srdce očištěno, pak je Bůh spatřován, pak můžeme vidět Boha. Jak ho ale vidíme? Je snad Bůh antropomorfní a má snad lidskou podobu, abychom Ho mohli (fyzicky) uzřít? Ne, nikoli. Bůh je noetický. Bůh je Duch – a jako absolutní Duch se nachází všude. Nachází se však také v srdci člověka, když se srdce stává nádobou vhodnou k přijetí Boha. A aby se někdo stal takto připravenou nádobou, musí se očistit. Neumývejme ji vodou, ale očistěme ji od nečistých myšlenek. Aby však bylo srdce očištěno, je třeba přijmout nějaký lék. A tím lékem je modlitba.”

Zdroj: Přátelé starce Efrema Arizonského

Leave a Comment

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.