Vladyka Oleksandr z Ukrajinské pravoslavné církve v Brně

Archijerejská liturgie s hostem
z Kyjevské metropolie Ukrajinské pravoslavné církve

Vzácná přítomnost vladyky Oleksandra (Drabinka) v Brně

První zářijovou neděli se v brněnském pravoslavném chrámu sv. Václava konala slavnostní archijerejská liturgie, kterou spolu s přeosvíceným vladykou Izaiášem, biskupem Šumperským, sloužil na pozvání Jeho Vysokopřeosvícenosti Simeona, arcibiskupa Olomoucko-brněnského, Jeho Vysokopřeosvícenost Oleksandr (Drabinko), metropolita Perejaslav–Chmelnycký a Višnevský, vikář Kyjevské metropolie.

Jak se již stalo dobrým zvykem, oba vladykové byli před vstupem do brněnského chrámu uvítáni tradičním slovanským obyčejem: chlebem a solí, zatímco jim naše děti předaly květiny.

Nedělní kázání na svaté liturgii pronesl Vysokopřeosvícený vladyka Oleksandr, který v něm připomněl neustávající pomoc Matky Boží, na kterou v období po Jejím velkém svátku Zesnutí často vzpomínáme.

Vladyka připomněl slova troparu, který vyjadřuje velmi přesně osobnost Matky Boží
a její vztah k nám: „Při zesnutí svět jsi neopustila, Bohorodice…“ A my, kteří jsme byli osvojeni Matkou Boží, skrze Kristova slova na kříži (viz Jn 19, 26-27), se tak k ní můžeme neustále obracet, neboť ona „přímluvami svými zbavuje od smrti duše naše“.

A v tomto duchu, když přicházíme do chrámu a před námi je zobrazena na ikoně Matka Boží ve svém zesnutí, neustále si máme připomínat její neustálou pomoc, kterou nám udílí jako naše Matka, vždy připravena nás vyslechnout, když se k ní s vírou obracíme.

Na závěr svaté liturgie předal vladyka Oleksandr chrámu svatého Václava velký
a nedocenitelný dar, kterým jsou částečky ostatků svatých nových mučedníků
a vyznavačů – světitele (svt.) Tichona (Bellavina), patriarchy moskevského, svt. Vladimíra (Bohojavlenského), metropolity Kyjevského a Haličského, svt. Tadeáše (Uspenského), arcibiskupa Tverského a mnoha dalších!

Vladyka svými slovy zdůraznil význam těchto nových mučedníků pro nás věřící, ať již žijeme zde v České republice, nebo v Rusku, na Ukrajině či kdekoli jinde, kde se památka těchto novodobých svatých pravoslavně připomíná.

My, čeští pravoslavní, jsme spolu s vladykou Oleksandrem vzpomínali také na našeho drahého a Bohem zjeveného novomučedníka Gorazda, a to již o den dříve, během společně konané svaté liturgie v jeho rodišti v Hrubé Vrbce.

Význam všech svatých nových mučedníků pro nás je takový, že oni jsou v pravdě svědky (od slova martyr – řec. μάρτυρας, μάρτυς) Kristovy víry a lásky, kteří vydali své svědectví smrtí, neboť do důsledků naplnili Kristovo přikázání:

„To je mé přikázání, abyste se milovali navzájem, jako jsem já miloval vás. Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele. Vy jste moji přátelé, činíte-li, co vám přikazuji.“ (Jn 15,12-14)

Po závěrečném slovu na konci svaté liturgie byl nejprve vzpomenut náš drahý Spasitel, neboť jemu náleží veškerá moc a duchovní síla:

„Vstavší z mrtvých Kristus pravý Bůh náš, na přímluvy Přečisté Matky své a všech svatých svých, aby se nad námi smiloval a spasil nás, jako blahý a lidumil“…

A pak již celým chrámem prozvučelo několikráte ze srdce provolané „Mnoholetí na zdraví a spásu a blahá léta“!

připravil o. Marek Malík

Aktualita ke stažení zde:

Aktualita_Archijerejská liturgie s hostem z Kyjevské metropolie_září_PCO Brno_2018

Fotografie ke shlédnutí zde!

Návštěva Jeho Vysokořeosvícenosti vladyky Oleksandra (Drabinko), metropolity Perejaslav – Chmelnyckého a Višnevského,…

Zveřejnil(a) Pravoslavná církevní obec při chrámu svatého Václava v Brně dne Neděle 2. září 2018

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.